Koty są znane z charakterystycznych oznaczeń, które można wykorzystać do określenia płci. Ale jeśli nadal nie masz pewności, możesz pójść o krok dalej i spojrzeć na inne znaki, aby określić płeć kotka. Wprawione oko weterynarza lub osoby, która zajmuje się kotami od lat od razu rozpozna płeć zwierzęcia, jednak osoba mająca kota po raz pierwszy, szczególnie na początku może mieć problem z rozpoznaniem płci. Odpowiadamy zatem na nurtujące Was pytanie: Jak rozpoznać płeć kota?  

Sprawdź narządy płciowe

Całkowita podstawa sprawdzenia płci zwierzęcia, to sprawdzenie jego narządów płciowych. Nie zawsze łatwo jest zidentyfikować płeć po prostu patrząc na ich wygląd zewnętrzny. Jeśli chcesz mieć pewność, co dostaniesz w adopcji, ważne jest, aby zobaczyć genitalia kota, zanim opuści schronienie. Dorosły kot ma widoczne jądra, których nie da się pomylić na korzyść kotki. Jednak zabierając kota ze schroniska, mamy praktycznie pewność, że został on wykastrowany, a o płci decydują jego dokumenty. Na szczęście zwierzęta w schroniskach są pod opieką weterynarza i to on, fachowym okiem ocenia płeć zwierzęcia zanim wykona zabieg kastracji. Niestety im młodszy kot, tym ciężej ocenić płeć. Dlatego często zabierając kota z ulicy lub od znajomej osoby, nadajemy mu imię, które później zmieniamy na to zgodne z jego faktyczną płcią.

 Maly kot

Przyjrzyj się kotu dokładnie

Internet jest pełen informacji o tym, jak rozpoznać płeć kota na podstawie jego wyglądu i charakteru. Informacje są jednak sprzeczne i nikt tak naprawdę nie wie, jakie czynniki są najważniejsze w określaniu płci kota. Tym bardziej, że nie są to jasne granice określenia płci na podstawie wyglądu czy charakteru. Koty wychowują się w różnych środowiskach, mają różne doświadczenia i charaktery, dlatego ocenienie płci może być bardzo trudne.

Kotki charakteryzują się zazwyczaj (co nie jest normą) smuklejszą budową ciała, łagodniejszym w wyglądzie pyszczkiem oraz charakterem. Łapy wydają się być dłuższe, a korpus drobniejszy. Kotki zazwyczaj pozostają bliżej domu i są mniej chętne do eksplorowania okolicy.

Kocury natomiast mają masywniejszą budowę, łapy są większe i osadzone na szerszych nogach. Nie zawsze są chętne do przytulania tak bardzo jak kotki. Są bardziej chętne do agresywnej zabawy i chętnie wychodzą w teren na dłuższy czas.

Niestety próba określenia płci na podstawie tych cech nie jest najlepsza, a wręcz jest jedynie domniemaniem płci. Można zatem pobawić się w próbę określenia płci kota na tej podstawie, ale najważniejszą i jedyną możliwą metoda poznania płci kota jest sprawdzenie jego narządów płciowych.

 

 

O blogerze